Δευτέρα, 22 Σεπτεμβρίου 2014

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 4ης ΓΙΟΡΤΗΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 4ης  ΓΙΟΡΤΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΑΣ (ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΑΖΩ) 26-27-28 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2014
26 -9-14 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΘΕΜΑΤΙΚΗ : ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ-τρόποι και πρακτικές για την κατασκευή αυτόνομων συστημάτων ενεργειακής αυτάρκειας
Ολοήμερο εργαστήρι κατασκευής cob από τις 10.00 το πρωί
10.00   Επίσκεψη σχολείων 
11.00-12.00 Μουσικοκινητικό παιχνίδι (Μικρότοπος )
11.00-11.15 Ενεργειακοί λαμπτήρες ενημέρωση (Ν. Κασαστογιάννης)
11.15-12.00 Εργαστήρι για την παρασκευή μαρμελάδας και σεμινάριο αποστείρωσης  βάζων (Μ.Σιγάλα)
12.00--13.00 Παραγωγή βιοαερίου από κοπριά ζώων για οικιακή χρήση
13.00 -13.45  Εύκολη κατασκευή εστίας μαγειρέματος (Ν. Κασαστογιάννης)
18.00-19.00 Παρασκευή λιμοντσέλου (Κ.Κούνη)
19.00-20.00   Βιομηχανικές ΑΠΕ ενάντια στο περιβάλλον(Κ.Κωσταντινίδης)
20.00-21.00 Θέατρο σκιών Οδυσσέα Κανλή(Καραγκιόζης)
22.00 Ρεμπέτικο σχήμα –Φωνογραφιτζήδες
27-9-14 ΣΑΒΒΑΤΟ
ΘΕΜΑΤΙΚΗ : ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ
Ολοήμερο εργαστήρι κατασκευής cob  από τις 10.00 το πρωί
11.00-12.00 Φυτεύω την σαλάτα μου  Δράση για παιδιά (Μπέτυ και οι Συλλέκτες σπόρων)
12.00- 12.30 Η Μηλιά με τα Χρυσά Μήλα (ένα παραμύθι για την ειρήνη) Dum Spiro Λόγια Σπέρνω
11.00-12.00 Παραγωγή κομπόστ από οικιακά υπολείμματα
12.00-13.00 Η παράγωγη αιθέριων ελαίων και η εμπορευματοποίηση τους (Μ.Σαββάκης)
13.00 -14.00  Παρασκευή απορρυπαντικού για το πλυντήριο(Κ.Τσουκάτου)
18.00-19.00 Κατασκευή αντικειμένων από ανακυκλώσιμα υλικά(Κοσμίδης)
19.00-20.00 Ορθή διαχείριση απορριμμάτων (Δίκτυο 50 συλλόγων και φορέων κατά της κατασκευής και χωροθέτησης του  ΣΜΑ Ευκαρπίας- Μ.Σπάσος)
20.00-21.30 Προβολή Ντοκιμαντέρ «seeds of freedom" (Πέρκα)
 2100-22.00 Πολιτική διαμαρτυρία παραμυθιών (Dum Spiro Λόγια Σπέρνω)
22.00-22.15 Ο αιώνιος δούλος (ομάδα θεάτρου « ο επιπόλαιος φρεντ»)
22.00. Μουσική
28-9-14 ΚΥΡΙΑΚΗ
ΘΕΜΑΤΙΚΗ  ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ
Ολοήμερο εργαστήρι κατασκευής cob  από τις 10.00 το πρωί
11.00-12.00 Κεραμική για παιδιά (Σ.Τερζίδου )
11.00-12.00 Σεμινάριο φυσικής καλλιέργειας (Π. Μανίκης)
12.00-13.00 Περπατώντας στη ράχη της Γης με σεβασμό και απορία -Γνωριμία με το Έθνος των Φυτών («Αρναμος» Σεβαστιανή)
13.00 -14.00  Μπόλιασμα δένδρων (Γ. Βασιλείου )
18.00-18.30 Παιχνίδι κρυμμένων χρωμάτων (ομάδα θεάτρου « ο επιπόλαιος φρεντ»)
18.00- 19.00. Επίδειξη κολλήσεων ξύλου με φυσικές κόλλες(Ν.Κασαστογιάννης)
19.00-20.00  Το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας(δάση, ακτές υδροβιότοποι, στρατόπεδα) ( Β.Σπάθας - Γ.Καιμακτσιδης )
21.00-22.00. Παράσταση το "κοτέτσι κι αλλιώς" του Κακαρούζου
22.00. Μουσική

Κατά τη διάρκεια της γιορτής θα προβάλλονται ντοκιμαντέρ με θέμα την οικολογία από τις 20.00 και μετά

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 4ης ΓΙΟΡΤΗΣ